Tel:+90 212 668 80 89 Tel 2:+90 850 455 00 25

YAPI DENETİM NEDİR?

Deprem kuşağıdaki türkiye ülkemiz; yeryüzünün en aktif değrem kuşaklarından birinde yer almaktadır. Üst üste meydana gelen depremler, büyük can ve mal kayıplarına neden olmuştur. Buna rağmen “yapı denetimi” konusunda bugüne kadar gereken adımlar atılmamıştır. Ülke ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir denetim sistemi oluşturulmamıştır. Aksine nüfus artışına paralel göçler, plansız kentleşme, kaçak yapılaşma, kalitesiz ve kontrolsüz yapılar, sık sık uygulanan imar affı uygulamaları, can ve mal kayıplarını daha da arttırmıştır.

Bu gerçekten hareketle; ülkemizde yapı üretiminde yer alan proje mükellefi, mütahhit, fenni mesul ve denetim yapmakla görevli yerel yönetimlerin sorumluluklarını yeniden düzenlemek ve yapıların sorumlularına verilecek cezalarla bu kişilerin üçüncü şahıslara verdikleri zararları tazmin edebilecek yeni bir yasal düzenleme oluşturmak amacıyla, sorunların geniş bir platformda ele alınarak hızla sonuçlandırılması suretiyle “595 SAYILI YAPI DENETİM HAKKINDA HUKUK HÜKMÜNDE KARARNAME” ve bu Kanun Hükmünde Kararnameye dayalı “YAPI DENETİMİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ” Resmi Gazete’de yayımlanarak, 10 Temmuz 2000, 27 Pilot ilde uygulamaya başladıBuna rağmen “yapı denetimi” konusunda bugüne kadar gereken adımlar atılmamıştır. Ülke ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir denetim sistemi oluşturulmamıştır. Aksine nüfus artışına paralel göçler, plansız kentleşme, kaçak yapılaşma, kalitesiz ve kontrolsüz yapılar, sık sık uygulanan imar affı uygulamaları, can ve mal kayıplarını daha da arttırmıştır.

Bu gerçekten hareketle; ülkemizde yapı üretiminde yer alan proje mükellefi, mütahhit, fenni mesul ve denetim yapmakla görevli yerel yönetimlerin sorumluluklarını yeniden düzenlemek ve yapıların sorumlularına verilecek cezalarla bu kişilerin üçüncü şahıslara verdikleri zararları tazmin edebilecek yeni bir yasal düzenleme oluşturmak amacıyla, sorunların geniş bir platformda ele alınarak hızla sonuçlandırılması suretiyle “595 SAYILI YAPI DENETİM HAKKINDA HUKUK HÜKMÜNDE KARARNAME” ve bu Kanun Hükmünde Kararnameye dayalı “YAPI DENETİMİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ” Resmi Gazete’de yayımlanarak, 10 Temmuz 2000, 27 Pilot ilde uygulamaya başladı

 

 

PROJELERİMİZ Tüm Projelerimiz

 

UÇAN BALIKÇILIK İNŞAAT İŞ MERKEZİ

3.000 m2de 3B yapı sınıfında yapılmıştır.

Devamı için tıklayın!

AKŞAHİNLER İNŞAAT

10.000 m2 52 daire olarak 4A sınıfında inşaatı yapılmıştır.

Devamı için tıklayın!

ALTUNHAN İNŞAAT

25.000 m2 4A sınıfında inşaatı yapılmıştır.

Devamı için tıklayın!

MERTLER İNŞAAT

7.500 m2de 4A sınıfında inşaatı yapılmıştır.

Devamı için tıklayın!